4150 Püspökladány Mikes Kelemen u. 13 steelpanelgeneral@gmail.com +36 70 559 3310
Közösségi Oldalaink:

Új Vidéki Otthonfelújítási Program

Szeretnél szendvicspanel garázst állami támogatással? A Vidéki Otthonfelújítási Program 2025-ben elérhető! Az 5000 fő alatti településeken élő gyermekes családok akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást is igénybe vehetnek .

#LEHETŐSÉG

Mit kínál a program?

Ki jogosult a támogatásra?

Fontos tudnivalók

A Vidéki Otthonfelújítási Programban csak azoknak a magyarországi ingatlanoknak a felújítása történhet meg, amelyek meghatározott, 5000 főnél kisebb lakosságszámú településen fekszenek. A bevezetendő konstrukció alapjaiban véve megegyezik a korábbi, 2021-2022-es otthonfelújítási programmal.

A támogatáshoz az alábbi feltételeknek kell megfelelni az igénylőnek:

  • A támogatást a legalább egy gyermeket váró (várandósság 12. hetét betöltött terhesség) vagy vér szerinti /örökbefogadott gyermeket nevelő (a gyermek 25. életévét még nem töltötte be, vagy ha már betöltötte, akkor megváltozott munkaképességű személynek minősül) szülők igényelhetik, családi állapottól függetlenül (azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként igényelhetik). A támogatást igényelheti a kiskorú gyermek szüleinek halála miatt kirendelt gyámja is.
  • Az igénylő magyar állampolgár, a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendő, vagy szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozó, a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorló nagykorú, cselekvőképes természetes személy lehet.
  • Az igénylő (együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő) legalább 1 éves (egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással, amelynek időtartama az egyéves jogosultsági időszakba nem számít bele) folyamatos TB jogviszonyt tud igazolni. (GYOD-ban, ápolási díjban részesülő vagy megváltozott munkaképességű személy esetén nem feltétel a TB jogviszony igazolása.)
  • Az igénylő, illetve gyermeke vagy szülője – együttes igénylés esetén az igénylők együtt, illetve gyermekeik vagy szüleik – a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal rendelkeznek.
  • Az igénylő(k) és a támogatásra való jogosultságnál figyelembe vett valamennyi gyermeke (kivéve a magzatot) a támogatással érintett lakásban lakóhellyel rendelkezik (állandó lakcímmel).
  • Az igénylő(k)nek nem lehet 5000 forintot meghaladó köztartozása.
  • Bentlakási kötelezettséget kell vállalni a támogatással érintett lakásban, a támogatás folyósításától számított 5 évig (az igénylőkre és a gyermek(ek)re vonatkozóan is).
  • A támogatásra az igénylő valamennyi, vele azonos lakóhelyen élő gyermeke után együttesen jogosult. Egyazon gyermek csak egy igénylés során vehető figyelembe.

A 2021-22-es otthonfelújítási támogatást igénybe vevők csak akkor igényelhetik, ha azt nem használták ki teljes mértékben, és a 3 milliós támogatásból van még fennmaradó keretük. Ez esetben csak a fennmaradó támogatási összeget igényelhetik meg.

 

A Vidéki Otthonfelújítási Program az otthonfelújítási munkálatok széles körére adható állami támogatás: a számlákkal igazolt munkadíj és az anyagköltségek 50 százalékára, de legfeljebb 3 millió forint összegben igényelhető vissza nem térítendő támogatás, amelyet a felújítás elkészülte után fizetnek ki. (Tehát a felújítás költségeit meg kell előlegezni.)

A maximális támogatás 6 milliós felújítási összköltség esetén használható ki.

A felújítási anyagok és munkálatok költségeinek megelőlegezésére maximim 6 millió forint kamattámogatott jelzáloghitel is igényelhető a Programban 2025. február 1-től.

Ezt a támogatást csak meghatározott, 5000 főnél kisebb népességű településeken élők vehetik igénybe.

A támogatási kérelmet – a korábbi otthonfelújításhoz hasonló módon – a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani.

Ez történhet

  • elektronikusan
  • postai úton (Magyar Államkincstár, 1938 Budapest)
  • személyesen

A kérelem és a nyilatkozatok a Kincstár honlapján elérhetőek, kitölthetőek, illetve kinyomtathatóak kézzel történő kitöltéshez is.

Bővebbi információkért kérlek látogass el ide

Az alábbi munkálatokra igényelhető ez a támogatás:

  1.  víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
  2. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
  3. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
  4. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
  5. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
  6. tető cseréje, felújítása, szigetelése;
  7. égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
  8. klímaberendezés beépítése, cseréje;
  9. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
  10. belső tér felújítása, ideértve a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, b) a galériaépítést, c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét, d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét, e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, g) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
  11. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
  12. kerítés építése, felújítása;
  13. gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
  14. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
  15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
  16. télikert kialakítása;
  17. akadálymentesítési munka;
  18. alapozási szerkezet megerősítése;
  19. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
  20. használatimelegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
  21. szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje; valamint
  22. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.

Kinek mennyi támogatás jár?

A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint.

A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet. 

Ugyanakkor nem a számlaösszegre, hanem támogatás összegére vonatkozik az 50-50%-os arány, azaz, hogy  a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak. Ez azonban csak akkor működik, ha van elegendő anyag, illetve munkadíj számla.

Tehát a munkálatok teljes költségének (azaz a számlaösszegnek) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Ha ez nincs meg, akkor az igénylő nem jogosult a teljes támogatásra, csak a kisebb tétel kétszeresére.

Például: 6 milliós összköltségű, számlával igazolt felújításra 3 millió forint támogatás jár, de csak akkor, ha mind az anyagköltség, mind a munkadíj eléri az 1,5 millió forintot (ez pl. lehet 1,5 milliós anyag- és 4,5 milliós munkdíj költségnél). Ebben az esetben a 3 milliós támogatás fele anyagköltség, a másik fele munkadíj.

De ha az anyagköltség csak 1 millió forint, a munkadíj pedig 5 millió, akkor a támogatás 50-50%-os szabálya miatt csak 2 milliós támogatás járhat (1 millió az anyagköltségre, 1 millió a munkadíjra), és a további 4 millió forint az igénylőt terhelné.

A Vidéki Otthonfelújítási Program 2025. január 1-jén indult el.

A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig igényelhető. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.